Justus Papenkordt
Sales Broker
Email:j.papenkordt@drettmann-yachts.com
Mobile:+31-6-19928521

| Type | Elegance 95 Dynasty |
| Shipyard | Horizon |
| Built | 2000 |
| Refit | 2025 |
| Length | 28.98 m |
| Width | 6.90 m |
| Draft | 2.30 m |
| Engine | 2x Caterpillar 3412 CE, |
| Power | 2x 1006 kW (2x 1368 PS) |
| Drive | Shaft |
| Top-Speed (approx.) | 18.0 kn |
| Cruising-Speed (approx.) | 14.0 kn |
| Fuel tank | 13,800 l |
| Cabins | 4 |
| Berths | 8 |
| Water tank | 5,000 l |
| Cabins | 2 |
| Berths | 4 |
| Bathrooms | - |
(VAT paid)
Location Croatia
Project No. DY23130
This Elegance 95 embodies timeless design, exceptional craftsmanship, very solid construction and remarkable interior volume.
Her split-level, full-beam master suite on the main deck offers true luxury, complete with a Jacuzzi bath, hydro-massage shower, and elegant seating area. A well-equipped galley and dedicated crew quarters for four, with private aft access, ensure both practicality and privacy.
The flybridge is beautifully designed for relaxation, featuring a Jacuzzi spa, generous sunbathing areas, and ample space for entertaining. With a range of 1,000 nautical miles at 10.5 knots, she is ideal for extended cruising in comfort and style.A powerful battery banks supported by solar panels was added for silent nights at anchor (up to 8 hours).
Only privately owned and never chartered, she is presented in impeccable condition. Meticulously mantained by her full time crew recent works including complete refit of underwater hull bring it in as new condition, new geenerators, new air conditioning, continious service and repair. A full list of her maintenance history is avaialbe on request.
Additional accommodation includes a VIP cabin, twin guest cabin, and double guest cabin, each with private bathrooms. The crew area features a lounge, galley, and two ensuite cabins with separate access for discretion. One guest canin has been transformed into an office space which can easily be reconverted.

Justus Papenkordt
Sales Broker
Email:j.papenkordt@drettmann-yachts.com
Mobile:+31-6-19928521