Carlo Ciriani
Sales Broker
Email:c.ciriani@drettmann-yachts.com
Mobile:+39-347-5510400

| Type | Princess Y 80 |
| Shipyard | Princess |
| Built | 2023 |
| Length | 25.28 m |
| Width | 6.07 m |
| Draft | 1.78 m |
| Weight | 56,000 kg |
| GRT | 65 |
| Hull | GRP |
| Deck | GRP |
| Engine | 2x MAN V12-1900, |
| Power | 2x 1397 kW (2x 1900 PS) |
| Drive | Shaft |
| Top-Speed (approx.) | 30.0 kn |
| Cruising-Speed (approx.) | 24.0 kn |
| Fuel tank | 7,000 l |
| Cabins | 4 |
| Berths | 8 |
| Double beds | 3 |
| Single beds | 2 |
| Bathrooms | 4 |
| Water tank | 1,400 l |
| Cabins | 2 |
| Berths | 3 |
| Bathrooms | 1 |
(ex. VAT)
Location Spain
Project No. DY23123
M/Y Lumi is part of the British yacht builder's recent Y80 flybridge model delivered in 202, she combines refined craftsmanship with outstanding performance and cutting-edge onboard technology together with a very sleek design. Measuring 25.5 metres (83’8”) in length with a beam of 6.07 metres, the Y80 offers impressive interior volume and elegant proportions, delivering a luxurious and versatile platform. Ready for private use or charter operation with her Spanish charter license.
The yacht’s sophisticated interior is finished in walnut cabinetry with a satin finish, creating a warm and contemporary atmosphere throughout the saloon and accommodation areas. A defining feature a her large panoramic windows flood the main deck with natural light while providing uninterrupted sea views.
Below deck, the yacht accommodates up to eight guests in four beautifully appointed ensuite cabins, including a full-beam owner’s stateroom, a VIP cabin, one double cabin and one twin cabin. The master suite features a dressing area, sofa and a spacious en-suite bathroom, offering the comfort expected from a yacht of this class. Dedicated crew quarters aft include two cabins for up to three crew members.
The flybridge, protected by a hardtop with integrated lighting, offers an exceptional outdoor living space. It features generous seating and dining areas, sunpads and a fully equipped wet bar with electric grill and ice maker, ideal for entertaining while enjoying panoramic views. The foredeck provides an additional social area with adaptable seating that converts into a spacious sun pad.
The cockpit features the desirable “Infinity” arrangement with electrically sliding seating, seamlessly connecting the cockpit with the bathing platform to create a flexible entertainment and relaxation area
M/Y Lumi is presented in absolute, pristine condition and has been delivered with a variety of premium upgrades and additions, including 27 kW generators, underwater lighting, and luxurious interior finishes. She represents a prime example of one of the finest and most modern yachts that British yacht building has to offer.

Carlo Ciriani
Sales Broker
Email:c.ciriani@drettmann-yachts.com
Mobile:+39-347-5510400